Přepis auta už je možný na kterémkoliv úřadě

focusDíky snaze Ministerstva dopravy o zjednodušení převodů aut jsme se v roce 2015 dočkali jednoho formuláře žádosti o přepis. Tato žádost řeší zároveň odhlášení i nové přihlášení vozidla. Kromě jednodušší administrativy pro úřady tím byly také prakticky vyloučeny situace, kdy auta zůstávala po odhlášení v tzv. polopřevodu, protože kupující je na sebe nepřihlásil.

Už tehdy ministerstvo zároveň slibovalo hned na následující rok další zjednodušení při přepisu vozidel v podobě zrušení povinnosti podávat žádost o přepis v místě bydliště původního vlastníka. Kvůli ní musel totiž kupující, který z jakéhokoliv důvodu nechtěl předávat plnou moc k přepisu vozidla prodávajícímu, leckdy urazit dlouhou cestu, jenom aby mohl na příslušném úřadě podat žádost.

Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která tuto povinnost ruší se ale zdržela v poslanecké sněmovně o rok déle než bylo plánováno. Nicméně od 1. června 2017 vstupuje konečně v platnost. Nyní už je tedy možné přepsat automobil na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, bez ohledu na to, zda tam má žadatel místní příslušnost.

Po podpisu kupní smlouvy mají účastníci obchodu deset pracovních dní na to, aby na úřadě požádali o zápis změny vlastníka silničního vozidla. Žádost se podává jedna a můžou ji podat buď oba společně, nebo to udělá pouze prodávající či kupující na základě plné moci druhé strany. Zákon také nově obsahuje ustanovení, podle kterého může úřad zapsat změnu pouze na žádost jedné strany. To bude možné v případech, kdy prodávající nebo kupující neposkytne při převodu vozidla potřebnou součinnost (nedostaví se, nedá plnou moc…). V takovém případě úřad zápis provede a druhou stranu o tom vyrozumí s možností se k tomu vyjádřit. Pokud je takový prodávající nebo kupující zároveň držitelem technického průkazu nebo osvědčení o registraci silničního vozidla, bude vyzván k jejich předložení ve stanovené lhůtě. Když ani na výzvu úřadu nebudou ve stanovené lhůtě doklady předloženy, vydá úřad nový technický průkaz a vozidlo bude i tak přepsáno na nového majitele.

Kromě prodloužení platnosti protokolu o evidenční kontrole ze 14 na 30 dní už zůstávají ostatní povinnosti při přepisu pro zájemce o koupi či prodej ojetého vozu stejné.

K žádosti o přepis je nutné přiložit následující dokumenty:

 • Technický průkaz a osvědčení o registraci,
 • protokol o evidenční kontrole (max. 30 dní starý),
 • zelenou kartu,
 • plnou moc k zastoupení při podání žádosti s úředně ověřeným podpisem,
 • doklad totožnosti.

Novinky v zákoně se netýkají pouze přepisu vozidel. Z dalších změn je zajímavá třeba možnost Ministerstva dopravy předávat údaje o provozovatelích vozidel výrobcům nebo jejich autorizovaným zástupcům při svolávání ke kontrolám kvůli zjištěným závadám. Osobní data nesmí být použita k jinému účelu a po jeho splnění musí být zlikvidována.

U nových aut se také díky novele začnou postupně na víčku od nádrže nebo v jeho okolí objevovat informace o palivu, na které daný vůz jezdí. Na závěr ještě zmíním novou povinnost autoservisů písemně upozornit provozovatele vozidla na ztrátu technické způsobilosti auta k provozu při nedovolené úpravě jeho části. Typickým příkladem je odstraňování filtrů pevných částic u dieselů prováděné některými servisy i přes fakt, že po takovém zásahu auto na silnici nesmí.

Bez uzavření povinného ručení nelze vozidlo přepsat. Pokud vás zajímá, jakou nejlepší cenu povinného ručení jsou vám pojišťovny v tuto chvíli schopny nabídnout, nechte si nezávazně spočítat nejvýhodnější variantu povinného ručení


Komentáře 25

 • Josef

  říká:

  Od roku 1997 jsem používal auto FORD KA. 18.3.2019 bylo vozidlo vyřazeno z provozu. Můj známý sbírá veterány a tak jsem se rozhodl mu auto (22let) dát. V 25 letech bude veterán. RZ mám uloženy na RM Bohdalec. Co vše je třeba učinit, aby bylo vše v pořádku ? Děkuji za odpověď. JK

 • Petra Kasparkova

  říká:

  Dobry den, jsem dlouhodobe v zahranici a mam zajemce na koupi meho auta( spz ceske) jak postupovat? do Ceska se dostanu tak az za 3 mesice.
  Dekuji za kazdou radu

 • David Gebauer

  říká:

  Dobrý den mám dotaz když prodám auto a udělám přepis musím mít doklad o evidenční kontrole i když má pořád platnou technickou děkuji

 • Adam

  říká:

  Dobrý den, chci se zeptat zda-li mi přihlásí vůz na náhradní doklad totožnosti (střiženy OP se žlutým dokladem potvrzující změnu trvalého pobytu ) děkuji

 • Petra

  říká:

  Dobrý den, může mě zastoupit syn u registrace vozidla? Nechci již jednat s pánem úředníkem,který je arogantní a sprostý. Auto koupené bazarem z Německa, doklady jsem již na úřadě odevzdala,ale prý mám přijít za týden. Dekuji

 • lukas fiser

  říká:

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat.v pulce ledna15.1. jsem pprodal auto,s tim ze nový majitel dostal mou plnou moc a auto si na sebe převede.dnes je 4.4.a on tak neučinil stále.jak se to dal resi?jestli jsou tam nejake penále za kym jdou?ja mam kupní smlouvu ,že majitel je on i povinné ručení jsem dávnbylo z me strany dávno zrušeno.Děkuji za radu

 • Adam

  říká:

  Dobrý den paní Věro, v článku je jen zmíněna zákonná povinnost. Pro dopřesnění jsem zkopíruji přímo vyjádření úřadu.

  Aby bylo možné k takové změně i bez nespolupracujícího ať již dosavadního či nového vlastníka vozidla přistoupit, musí být splněny následující podmínky:

  při podání žádosti musí být spolehlivě doloženo, že došlo ke změně vlastnických práv k předmětnému vozidlu, být předložen protokol o evidenční kontrole, od 1. 6. 2017 ne starší 30 dnů ke dni podání žádosti, musí být předložena platná zelená karta pojištění, musí být uhrazen správní poplatek a jde-li o vozidlo, které podléhá i poplatku na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků („ekopoplatek“), pak musí být zaplacen i ten.

  Teprve jsou-li splněny tyto podmínky, existuje reálná možnost, že řízení skončí provedením změny vlastníka vozidla v registru silničních vozidel. V opačném případě bude řízení zastaveno a v registru silničních vozidel bude i nadále zapsán dosavadní vlastník a provozovatel.

  Nevím, jestli jste některou z podmínek nesplnila, ale pokud jste splnila všechny, pak jste možná jen narazila na neochotného úředníka…

 • Věra

  říká:

  Dobrý den,
  chtěla bych reagovat na článek p. Hubičky, píše ,že když ani na výzvu úřadu nebudou ve stanovené lhůtě doklady kupujícím předloženy, vydá úřad nový TP a vozidlo bude i tak přepsáno na nového majitele. Není tomu tak, na úřadě registru vozidel mi sdělili, že pokud na výzvu nebude kupující reagovat, musím se obrátit na soud. Jak to tedy je?
  Věra

 • tibor farkas

  říká:

  Koupil jsem novy auto na slovensku bylo napsano na me jmeno rodinny prislusnik mne stahnul abych ho prepsal na jeho jmeno da se neco delat abych auto dostal zpatky vyuzili mou velkorysost chtel bych auto zpatky da se stim neco delat

 • pavel

  říká:

  Dobry den dotaz ja koupil auto dospal plnou moc doklady kup smlouvu
  u prepisu ale bylo zjisteno , ze prodejce neoveril podpis a ja jej nemuzu sehnad co stim? dekuji

 • Dana

  říká:

  Dobrý den, chci se zeptat když si koupim auto z certifikovaného bazaru z Pardubic můžu ho přepsat ve svém regionu?
  Předem děkuji za odpověď

 • David

  říká:

  Dobrý den,
  minulý rok jsem si koupil z autobazaru ojetý automobil značky Renault. Po 14 dnech používání vozidla odešel motor.
  To není to podstatné proč Vám píšu. Automobil nemám ještě ani v registru vozidel na sebe, je stále na majitele od kterého jsem ho koupil. Nemohu udělat ani evidenční kontrolu, jelikož auto stojí mimo autoservisu a je nepojízdné.Auto je opravitelné, ale za cenu o které si mohu jen zdát.
  Můžete mi poradit, jak mám postupovat,aby z toho nebyl nějaký postih?Mohu automobil dát do depozitu, když není v registru vozidel na mé jméno?
  přeji hezký den,
  s pozdravem David

 • markas

  říká:

  dobry den chci se zeptat jestli jiz je mozne prepis vozidla na keremkoliv urade …

 • Bara

  říká:

  Dobry den.
  Koupila jsem vozidlo , kde jsem posleze zjistila ze puvodnim majitelem je autobazar, protoze prvni majitel koupil auto za hotovost, ale neudelal prepis! na svou osobu. Vozidlo pak prodal dalsi osobě , a ta tak rovněž neučinila! Jsem tudiž třeti kupujici na toto vozidlo. Komunikuji s daným autobazarem – protože ten je jakoby majitelem automobilu a tam mám žádat o přepis se splnomocněním v žádosti od prvního majitele.Podle autobazaru mám zaslat na jejich adresu malý i velký technický průkaz- originál, a další doklady vozidla. Obávám se ale ,abych nedopadla jako hubkař! Nebudu mít ani penize ani auto,- když veškeré doklady odešlu. Popřípadě hrozí mé osobě nějaké finanční sankce? Poradíte mi prosím jaké kroky učinit, aby bylo vše v pořádku. Děkuji za odpověd Bára

 • Petr

  říká:

  Dobry den.

  Vzhledem ke skutecnosti, ze je dnes6.10.2016 bych se chtel zeptat, ZDA JE JIZ MOZNE – JAK BYLO AVIZOVANO – PROVEST PREPIS OJETINY NA KTEREMKOLIV URADE, nebo zda je to i nadale nutne provest v bydlisti byvaleho majitele. Teoreticky by to jiz mozne byt melo, ovsem jen v pripade, ze novela ke dni 1.7.2016 skutecne probehla. Diky za odpovedi.

 • Vlasta

  říká:

  Kam mám nahlasit ztrátu RZ.? Bohužel jsme stále majitelé auta a je nepojisteno, po urgencích k přepisu stále nedošlo a auto ma třetí osoba děkuji

 • David

  říká:

  Dobrý den a kde se dozvím, zda je auto na mě stále hlášené? Včera jsem svoje auto prodal s tím že jsem dal také plnou moc na přihlášení, ale mám obavy ze to neudělá, kde se tedy dozvím, jestli bylo odhlášené ze mě? Je možné s kupní smlouvou případně auto odhlásit že už není moje?

 • Petr

  říká:

  pokud jste auto prodali s tím, že si to majitel na sebe přihlásí, jste důvěřiví a můžete na to doplatit. řešení je jedno – kontaktovat majtele, at to dohlásí na sebe, pokud to neudělá, tak nahlásit ztrátu RZ. tím si při první kontrole naběhne sám a bude v pěkném průšvihu. ..
  zvlášt pokud to auto už má třetí majtel.
  ale do té doby všechny pokuty z radarů, na červenou, chodí vám…

 • David H

  říká:

  Terezo a Davide mam stejny problem pokud mohu pozadat o raduc o jste nakonec vymysleli tak muj majl je padre.cruel@gmail.com…dekuji za odpoved

 • David

  říká:

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,v lednu 25.1. jsem prodal auto s tim, že nový majitel dostal mou ověřenou plnou moc a auto si na sebe převede.Dnes je 8.4.a on tak neučinil stále a asi po týdnu,co ho koupil tak ho prodal dál.Teď už ho má asi 3 majitel.Jak to mám dál řešit?Pojistku jsem zrušil druhý den po prodání,tak penále budou vyžadovat po mně,když auto není ještě pořád pojištěné?Já mám teď jen kupní smlouvu.Děkuji za radu

 • Tereza

  říká:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.v pulce ledna15.1. jsem pprodala auto,s tim ze nový majitel dostal mou plnou moc a auto si na sebe převede.dnes je 4.4.a on tak neučinil stále.jak se to dal resi?jestli jsou tam nejake penále za kym jdou?ja mam kupní smlouvu ,že majitel je on i povinné ručení jsem dávnbylo z me strany dávno zrušeno.Děkuji za radu

 • Ankrin

  říká:

  Zdědil jsem auto, které chci hned prodat, jak postupovat?

 • Chytrak

  říká:

  Mate to napsany v tom clanku co delat a jak…….

 • Marcel

  říká:

  Dobrý den prosím o postupu: jsem prodávající vozidla a majitelem , ptam se co stačí abych převedl vozidlo na jinou osobu ,a pojištění vozidla . děkuji s pozdravem .

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *