Koupě ojetého vozu – kontrola základních údajů

Našli jste ten pravý auto inzerát a z dostupných zdrojů jste si ověřili původ vozidla? Je na čase podívat se na auto samotné. Odpovídá stav vozidla jeho popisu v inzerátu? Jak poznat, že vozidlo, které stojí před vámi, je skutečně tím, které popisuje jeho technický průkaz?

Ověření VIN kódu

Nejdůležitějším identifikačním číslem každého automobilu je jeho VIN kód (Vehicle Indentification Number). VIN je rodným číslem každého vozidla a musí odpovídat údajům v technickém průkazu. Bývá obvykle vyražen v motorovém prostoru vozidla, na přepážce mezi kabinou a motorem, případně v zavazadlovém prostoru nebo na jiném místě karosérie. Vždy detailně zkontrolujte, jestli nebylo s VIN kódem manipulováno.

Věnujte pozornost detailům. I když to vypadá, že nebyl pozměněn kód samotný, mohlo být manipulováno s celým dílem, na kterém je VIN kód vyražen.

Čím dál častěji se VIN vyskytuje také v prostoru pod čelním sklem. V takovém případě je jeho falšování poměrně nákladné a náročné.

Ověření roku výroby

Jak zjistit skutečný rok výroby vozidla? V případě pochybnosti je možné rok výroby vyčíst z mnoha kódů, které najdete například na bezpečnostních pásech, sklech, plastových dílech, mnoha dílech v motorovém prostoru atd. Různí výrobci používají různé kódy, ale obvykle není problém rok výroby zjistit.

Pokud se rok výroby u jednotlivých dílů na vozidle liší, znamená to obvykle, že byl díl vyměněn. V tu chvíli je dobré se zajímat, proč k výměně došlo. V některých případech to může znamenat, že bylo vozidlo havarováno.

Skla

Skla vozidla mohou o jeho minulosti hodně napovědět. Přitom kontrola kódů na sklech je velmi snadná a rychlá. Pokud jsou skla vyrobena v témže roce, je vše v pořádku. Pokud se od ostatních liší rokem výroby čelní sklo, mohlo dojít k havárii nebo k běžnému prasknutí skla v provozu (např. nárazem kamínku). Pokud se liší kódy bočních skel nebo zadního skla, je vhodné zbystřit a nechat si podrobně vysvětlit, proč bylo sklo vyměněno. Pravděpodobnost, že bylo vozidlo havarováno, je v takových případech trochu vyšší.

 

Chystáte se koupit ojeté auto? Mohlo by vás také zajímat:

Kontrola laku a karoserie vozidla

Kontrola motoru vozidla

Prověření kupovaného vozidla odborníkem

Jak si vybrat povinné ručení


Komentáře

  • Michal Šašek

    říká:

    Kdy mělo auto STK , vím z TP . Ale stav km při prohlídce jsem se nedozvěděl .

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *