Jak se bránit proti rozhodnutí Úřadu práce

logo úřadu práceÚřad práce neslouží pouze jako zprostředkovatel vhodného zaměstnání pro uchazeče, kteří hledají volná místa na trhu práce. Evidence na ÚP je také jediná možnost, jak v nelehké době bez zaměstnání od státu získat alespoň základní prostředky k živobytí a zaplacené zdravotní pojištění. Jakékoliv rozhodnutí úřadu, které člověka o tyto jistoty připraví, tak může být pro mnoho lidí bolestivé.

ÚP se musí držet pravidel, podle kterých může vyřadit uchazeče z evidence nebo mu sebrat či snížit podporu v nezaměstnanosti. Samotní úředníci jsou ale taky jenom lidé. A lidé chybují. Jak je tedy možné se bránit v případech, kdy obdržíte rozhodnutí úřadu, které vás poškozuje a se kterým nesouhlasíte? Vaším prvním krokem by mělo být odvolání k nadřízenému orgánu.

Po oznámení rozhodnutí máte na podání odvolání 15 dní. Odvolání zasílejte doporučeně poštou na úřad práce, který rozhodnutí vydal. Můžete jej také odevzdat osobně na příslušném kontaktním pracovišti. V tom případě si nechte převzetí pro jistotu potvrdit. ÚP by měl do 15 dnů odvolání postoupit nadřízenému správnímu orgánu, kterým bude Ministerstvo práce a sociálních věcí. Nadřízený orgán má pak dalších 15 dnů na jeho vyřízení.

Náležitosti odvolání proti rozhodnutí ÚP

Z odvolání musí být jasné, kdo jej podává. Je tedy nutné uvést jméno, příjmení a datum narození. Odvolání musí obsahovat také adresu, na kterou bude možné doručit rozhodnutí správního orgánu. Může jít o trvalé bydliště, faktické místo pobytu nebo i elektronickou adresu.

V odvolání musí být uvedeno, s kterým rozhodnutím úřadu nesouhlasíte, v čem vidíte rozpor s právními předpisy nebo prostě proč se domníváte, že rozhodnutí ÚP nebylo v pořádku. Mělo by z něj být patrné čeho se odvoláním domáháte. Pokud to v odvolání uvedeno nebude, má se za to, že se domáháte zrušení celého rozhodnutí.

Bohužel v těch nejdůležitějších případech, kdy rozhodnutí úřadu opravdu žadatele citelně zasáhne, nemá odvolání odkladný účinek. To znamená, že pokud obdržíte rozhodnutí o vyřazení z evidence, odebrání nebo snížení podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci, ani případné odvolání účinek takového rozhodnutí neoddálí. Dokud nadřízený orgán nerozhodne, budete prostě vyřazeni z evidence nebo přijdete o peníze.

Pokud s odvoláním neuspějete, nezbývá nic jiného než se o pomoc obrátit na soud. Existují případy, kdy soud rozhodnutí ÚP zrušil a nařídil MPSV sjednat nápravu. To znamená, že úředníci nejsou neomylní a i přes zamítnuté odvolání máte možnost se jejich rozhodnutí dále úspěšně bránit. O pomoc se můžete obrátit i na veřejného ochránce práv. Hlavní náplní práce ombudsmana by totiž měla být právě ochrana občanů před zvůlí úřadů a jejich nežádoucím jednáním.


Komentáře 15

 • Ján Hajduk

  říká:

  Prosím můžete mi poradit jestli se dá zaslat email s rozhodnutím Úřadu práce a odpověď dostát spět do datové schránky nebo emailem

 • Ján Hajduk

  říká:

  Prosím o pomoc při napsání odvolání proti Úřadu práce pro nepřiznání dávek

 • Michal

  říká:

  Tady to máte vysvětleno a popsáno, nečekejte od úředníků pochopení ani lidskost, pouze snahu o to se vás zbavit, a to jakýmkoli způsobem vás vyřadit z evidence. https://youtu.be/saSUzIsHh7c?t=269

 • Michaela

  říká:

  Dobrý den , prosím mohli by jste mi pomoci .Vzhledem k vážnému zdravotnímu jsem pobírala od UP příspěvek na péči. Po opětovném šetření stupně závislost mi byl příspěvek odebrán s odůvodněním že se mūj zdravotní stav ustálil, a proto se o.sebe mohu.postarat sama , jsem po čtyřech operacích páteře a trpím velkými bolestmi ,jsem pacient ambulance pro léčbu bolesti .Mám.diagnostikovanou Meniérovu nemoc kdy je postiženo střední ucho rovnovážné. ústrojí motá se mi hlava. hrozí pád. Mám dny že mám tak velké bolesti že.nemohu vstát z postele na toaletu.musím v předklonu nakoupit si nedojdu a k péči o mou osobu ,vaření ,atd potřebuji pomoc druhé osoby. Mohli by jste mi prosím poradit jak napsat odvolání proti tomuto rozhodnutí Moc děkuji

 • Daniela

  říká:

  Dobrý den jak postupovat měla sem napsané jiný datum na kartičce a když sem přišla na ten den tak mi úřednice řekla ze sem měla přijít jiný den je možné že sem datum přeslechla .Ale měla sem na kartě jiný den proto sem hned druhý den donesla omluvy dopis a stejně mě vyřadila kráva jak se odvolat ? Dekuji

 • Filip

  říká:

  Je az k zbliti jak to v tyhle zkorumpovany zemi funguje!25 let jsem zil venku a ted PU ktery se nelidsky chova k lidem co hledaji pomoc? Vazne? Protoze tu jeden v systemu udela chybi,PU me tim padem vyradi ci vubec nezaradi do uchazace o zamestnani?!! A ted ctu,ze je to dobrovolne?Vazne?Jenom v tyhle zemi MUSIME platit zdravotni kdyz jsme bez prijmu penez!!! Budu si ztezovat na Ceske nelidskosti socialnich pracovniku a jejich nepomoc lidem u Evropske Komise!!!!

 • Jitka

  říká:

  Dobrý den. Potřebuji pomoc při zamítnutí odvolání ministerstva up..bylo mi to zamítnuta a já stim nesouhlasím.

 • zdenek

  říká:

  Urad prace?hlavne nenarazit na arogantni zamindrakovanou kravu.by sem na skoleni up nakonec nam rekli ze to neni povine.
  Druhe bylo 17.6 bohuzel sem lital po dokzorech se vsim moznym.st.zlaza slinivka otikani necitlivist koncetin mrtvice atd.ale k lekari zrovna 17.6.hm rikam zdravi prednejsi.zchuzka normalni 8.7 dojdu a ze co je dal sem papiry od doktoru a vysetreni.takze psali lekari atd.dobre.doslo mi vyrazeni z up na 3 mesice.na jednom rsdku je 17.6 omluveno a na druhem nedodrzeni 8deni ohlasovaci povinosti.buzeranti.30 let sem nemarodil.nebyl na up jo 3 mesice kdysy.a vyvrheli nefachcenka cele cikanske rodina 30let na ip a na davkach.cele stat postavene na palicu vysmivaji se nam jak to de.hanba je mi z toho statu uz na zvraceni

 • Dita Oberreiterová

  říká:

  Dobrý den. Byla jsem na úřadu práce za celý svůj dosavadní pracovní život 2x. Nikdy se mi nestalo, že bych někam přišla pozdě, nebo se nedostavila vubec. Ale nikdo není neomylný. Bohužel i mě se poprvé v životě stalo, že jsem přehlédla datum plánované schůzky, ještě ten den jsem psala úřednici email. A dostavila se hned druhý den. Moje otázka tedy zní, stane se, že mě mohou ihned vyřadit, nebo jaký je postup? Děkuji

 • Miroslava

  říká:

  Dobrý den, prosím o radu , jsem psychicky nemocná mám Agorafobii, PP,úzkostné stavy ( strach vyjít ven z prostranství , autobusů, vlaků, obchodáků atd) mám to potvrzené i od lékařky psychiatrie vše jsem dodala na PÚ a paní mi řekla at to ani neukazuji že mně jinak budou muset vyřadit , což mi přijde jako psychicky nemocnému člověku jako DISKRIMINACE , nemohu přeci za to, stále mně posílá na nějaké sezení i když jsem jí opakovala že mám tu fobii a kvůli tomu si musí brát manžel stále volna aby mně doprovodil ale jí to vůbec nezajímá hledá mi práci i když nejsem schopná do ní chodit , všude musím chodit s doprovodem manžela či dcery … stále mi vyhrožuje vyloučením a nebere v potaz že mám vše podložené lékaři i jiné nemoci … prosím o pomoc jak se mám bránit je , to ,pro mně vysilující velký strach a manželovi hrozí vyhazov z práce … ID zamítnut , žádala jsem již 3x .. prý se jedná o lehkou formu onemocnění z toho jsem už taky nešťastná …

 • Kristina

  říká:

  Dobrý den, prosím o radu, jsem dlouhodobě nemocná tlak 220/120, jednu ledvinu, štítnou žlázua v krvi kyselinu močovou.tudis, mě úřad práce chce vyřadit,z toho důvodu že mi je špatně a nemohu tam pořádně docházet, mám silné dechové potíže a mám sprej na dýchání.prosim jak se bránit?

 • Hana Němcová

  říká:

  Dobrý den, přišla jsem o den později na UP bo jsem měla v hlavě zafixované jiný datum.Moc jsem se omlouval ale nikdo není neomylný.Prosím poraďte mi.Děkuji Němcová

 • Martin Fidra

  říká:

  Dobrý den,
  jak postupovat oproti rozhodnutí o dávkách v nezaměstnanosti.Byl jsem v nemoci již více jak rok s epilepii a psychiatrii
  ( následek CMP a vorkoholismu).Z těchto důvodu na zádost lékařů,jsem musel ukončit praci ze dravotních důvodů.
  ÚP mě nepřijali ,až po ukončení neschopnosti.Vzhledem k mému stavu jsme žádali OSSZ o invalidní důchod s tím ,že mi bude poskytnut plný invalidní důchod do doby vyléčení.
  Po 3 měsícich jsem byl pozván na komisi a ouha ,zprávy jsem nedodal a rozhodnutí o invalidníhom důchodu 1 stupeň.
  Vzhledem k tomu,jak pracuje tento úřad (lekaří zaslali zpravy 4.3. 2019 a komise byla 21.3 s tím že jsem nedodal dokumenty).
  Tím pádem jsem požádal o ukončení NP a zaevidoval na ÚP.
  Po třiceti dnech jsem dostal rozhodnutí o dávkce v nezaměstnanosti ,(výpočet za poslední 3 měsíce),no ale od 27.12 2018 nepobírám nic.
  Mohu se odvolat oproti rozhodnutí ÚP?

 • Božena Surovcová

  říká:

  Dobrý den. Jsem už rok v lékařském léčení a 17.1. jsem dostala PN na jinou diagnózu která mi byla vystavena v odpoledních hodinách a na ÚP byli do 11 hodiny,tak jsem tam nešla a taky jsem měla silné bolesti kolene nebo mám urvaný menisku,tak jsem hnedka ráno v osm volala na ÚP a domluvili jsme se na 21.1.a paní na přepážce mi řekla že mě musí vyřadit nebo jsem porušila jejích zákon, teď mi přišlo vyřazení na tři měsíce a nevím co mám dělat nebo jsem v podnájmu a to byl jediný můj příjem a vůbec nevím jak a hlavně z čeho platit zdravotní pojištění a podnájem. Dostávala jsem jenom 3410 Kč a to 1200 ve stravenkách a 2210 Kč poštovní poukázku.

 • Ludmila

  říká:

  Dobrý den zapomela jsem se hlasit v čas mam psychické problémy a byla jsem pod silnými leky. Vychovavam dve deti 4roky a 7let. Urad prace me vyradil na 6 měsíců napsala jsem odvolani , ale ani to nepomohlo zustala jsem 6 měsíců s dětmi bez penez jen pridavky 1110 a alimenty 600.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *