Jak koupit ojeté auto – kontrola motoru

Koupě ojetého auta nemusí být nic složitého. Nabízíme několik tipů, které vám usnadní nákup. Další článek, zaměřený na nákup a prodej ojetých aut, se zabývá  kontrolou motoru ojetého vozidla.

Motorový prostor

Pokud jste se při kontrole karoserie nepodívali na sváry a šrouby v motorovém prostoru vozu, udělejte to nyní. Hledejte náznaky oprav vozidla. Motor samotný by pak měl být čistý a suchý – bez přítomnosti oleje. Pokud olej někde prosakuje, zkoumejte kde a proč.

Pohled dovnitř

Sundejte krytku plnění oleje a prozkoumejte ji. Pokud se na ní vyskytuje emulze, znamená to přítomnost vody v oleji, což naznačuje problém. Příčina ale nemusí být vždy závažná. Může jít o kondenzovanou vlhkost v oleji po krátkých jízdách (časté u vozidel s pohonem LPG). Případně o použití starého nebo nevhodného oleje. K olejové krytce si také čichněte. Neměla by být cítit benzínem.

Odšroubujte také víčko nádobky s chladící kapalinou. Pokud je na něm emulze, naznačuje to přítomnost oleje v chladící kapalině. Tady je třeba být na pozoru. Mezi možné příčiny patří i prasklé těsnění pod hlavou válců.

Jak motor startuje

Motor by měl naskočit na poprvé. Po nastartování motoru zapojte sluch – neslyšíte žádné neobvyklé zvuky? Zaměřte se na chod motoru. Ten by měl být plynulý a rovnoměrný. Motor by měl držet stálou hladinu otáček bez znatelného kolísání.

Výfukový kouř

Barva výfukového kouře může mnohé napovědět i bez složité diagnostiky. Pokud z výfuku dieselového motoru vychází černý kouř, může to být špatně seřízeným čerpadlem nebo značným opotřebením motoru.

Bílý kouř naznačuje přítomnost vody (páry) ve výfukových plynech. Voda vniká do spalování obvykle z chladícího systému. Příčinou může být špatné těsnění pod hlavou nebo prasklá hlava motoru.

Modrý kouř znamená přítomnost oleje ve spalování. Olej se do válce obvykle dostane špatně těsnícími pístními kroužky nebo ventily. Motor je zřejmě silně opotřebovaný.

Chystáte se koupit ojeté auto? Mohlo by vás také zajímat:

Kontrola základních údajů o vozidle

Kontrola laku a karoserie vozidla

Prověření kupovaného vozidla odborníkem

Jak si vybrat povinné ručení


Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *