Jak koupit ojeté auto – kontrola karoserie a pneumatik

Při dodržení několika jednoduchých zásad není nákup ojetého auta nic složitého. Nejdůležitějšími kroky při koupi ojetého auta jsou výběr správného vozidla z auto inzerce a ověření původu vozidla, spojené s kontrolou VIN kódu. Následuje technická kontrola vozidla, kterou můžeme začít například kontrolou laku, karoserie a pneumatik.

Kontrola laku

Lak kontrolujte vždy za dobrých světelných podmínek. Zaměřujte se na rozdíly v odstínech, poškrábání a opotřebení jednotlivých částí karoserie. Pokud jedna část vozu působí novějším dojmem, byla zřejmě lakována nebo vyměněna.

Pozornost si zaslouží také lak na šroubech, spojujících jednotlivé části karoserie. Pokud poznáte, že byl na tyto šrouby nasazován klíč, byl daný díl opravován nebo měněn.

Pečlivě si prohlédněte okolí světel, blinkrů a těsnění u oken. Při stříkání části vozu nemuselo dojít k demontáži nebo dokonalému zakrytí sousedících dílů. Následky lakování tak bývají někdy patrné i tímto způsobem.

Prohlídka karoserie

Věnujte pozornost velikosti spár mezi jednotlivými díly karoserie. Měly by být vždy stejné. Pokud nejsou, byl díl možná opravován, nebo měněn.

Spoje jednotlivých dílů karoserie (sváry) bývají z výroby pokryty tmelem, který brání pronikání vody a nečistot. Pokud je tmel místy jiný, hrbolatý nebo nějak narušený, byla daná část karoserie pravděpodobně opravována.

Abyste si prohlédli pokud možno všechny sváry na vozidle, odstraňte všechny koberce, plastové kryty i rezervní kolo. Spoje by měly být z výroby na celém vozidle stejné, pravidelné a symetrické.

Kontrola pneumatik

U pneumatik se nezajímejte pouze o to, jak moc jsou použité, ale především o to, jakým způsobem jsou sjeté.Pokud jsou sjeté nerovnoměrně, může to znamenat poškození náprav, závadu ve sbíhavosti kol, nebo problém s tlumiči pérování.

Napadají vás další věci, na které je třeba si dát pozor při kontrole karoserie, laku a pneumatik? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

Chystáte se koupit ojeté auto? Mohlo by vás také zajímat:

Prověření kupovaného vozidla odborníkem

Jak si vybrat povinné ručení

Kontrola motoru vozidla


Komentáře 4

 • Bohumil Král

  říká:

  Prosím o radu potřebuji koupit disky a pneumatiky s označením:6JX 14 ET 37 185/60/14 82TNevím co tyto čísla znamenají a tak nevím kam se obrátit.Děkuji všem za radu.

 • Marec

  říká:

  pokud máte sjeté pneu, vyplatí se koupit nové protektorované pneumatiky – úspora činí 30-50%

 • Pneumatiky

  říká:

  Děkuji za shrnutí, co je nutné zkontrolovat. Brzy chci kupovat auto, z druhé ruky a není to jednoduché vědět, co a jak přesně zkontrolovat.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *